אגדות ילדים.

פורסם להראשונה בבלוג בתפוז: 2005-10-18

זה מפליא כמה סיפורים תמימים מכילים מסרים מאגיים עמוקים. כמובן שגדולים ממני יבואו ויגידו שבעצם מי שמכיר את המאגיה ימצא לקחים מאגיים במפל מים או בכל דבר אחר עם היכולות שלו. זה נכון במידה מסויימת, אבל באגדות ילדים ישנן אמיתות שמושרשות כה עמוק שאנחנו אפילו לא מטילים ספק מדוע הגיבורים אינם פועלים לפי ההגיון האנושי. המבוגרים שישאלו על ידי הילדים מדוע המלכה רצתה לאכול את הלב של שלגיה יקבלו תשובה דומה לאחת מאלו: “כי המלכה הייתה רעה” או “זו אגדה חמודה, לא מציאות ולכן זה לא חייב להיות הגיוני.” למכשפה זה מאוד הגיוני- זה חלק מקסם סימפטטי, דומה בדומה ירפא, וליבה של שלגיה יכיל את יופיה. אם המכשפה תאכל אותו היא תקבל את כל החן של שלגיה. זה הגיון מאגי. או למשל בסיפור ווסיליסה היפה- באבא יגה אומרת שמשרתיה הם שחר, צהרי יום וליל. אולי זה בגלל שבעבר באבא יגה הייתה אלה ולא מכשפה סלבית מרושעת. ואולי זו הסיבה שלא רק שווסיליסה יוצאת מהביקתה שלה ביער, אלא מקבלת את מה שהיא מחפשת ונוקמת בעזרת באבא יגה שנים של עבודת פרך.

אלו רק שתי דוגמאות קטנות ויש יותר… הרבה יותר. בכל מקום שבו מתארים מכשפה מכוערת, אלת מוות נוראה ישנן אלו שיסתירו זרעי אמת קטנים לגבי הדמות הנצחית של המכשפה. גם אם ינסו להפחיד בעזרתה ילדים קטנים היא תמיד שם על קצה החלומות המרירים ביותר. היא. אני.

יש סיפור של האחים גרים שדיסני מעולם לא הסריטה, שהורים מעולם לא טרחו להקריא לילדיהם- כי הוא היה קצר להפליא. כן, יש שם מכשפה. ויש שם אכזריות וכאב, אבל בשר לסיפור מעבר לכך לא קיים. הסיפור נקרא פראו (העלמה- גרמנית) תרוד. מתוארת שם ילדה מרדנית וחסרת שם ששמעה על דברים נפלאים שקרו בביתה של העלמה תרוד. ההורים שלה הזהירו אותה שלא ללכת לשם- ואמרו שאם היא תלך הם כבר לא ההורים שלה והיא לא צריכה לחזור. היא כמובן הולכת לעלמה תרוד ששואלת אותה מדוע היא כה מפחדת. הילדה מציינת שהיא ראתה איש שחור על מפתן דלתה של העלמה. העלמה אומרת שזה כורה הפחם. ואז הילדה אומרת שהיא ראתה איש ירוק על מפתן דלתה, והעלמה תרוד מסבירה שזה הצייד. הילדה אומרת שהיא ראתה איש אדום והעלמה מבארת שזה הקצב. לבסוף הילדה מודה שמה שבאמת הפחיד אותה היה שהיא חיפשה קודם לכן את העלמה תרוד בביתה וראתה את השטן עשוי אש דרך החלון. העלמה תרוד אומרת שהיא ציפתה לילדה זמן רב, הופכת את הילדה לגזר עץ ומשליכה אותה לאש. היא נאנחת ואומרת שהילדה מפיקה אור וחום רב.

http://www.pitt.edu/~dash/grimm043.html (לינק לסיפור המקורי)

אז איך מפרשים סיפור כזה קצר וברוטלי? מי היא העלמה תרוד? בסופו של דבר המכשפה היא הדמות היחידה שמקבלת שם בסיפור הזה. יש כמה פירושים אפשריים. נתחיל עם הפירוש הנוצרי המקובל. העלמה תרוד היא עבד לשטן או השטן בעצמו. שלושת היצורים הם שדים ומשרתים שלה, והילדה פשוט מתה כי גילתה את דמותה האמיתית של העלמה תרוד וזו לא רצתה שהיא תסגיר אותה. אז העלמה הופכת אותה לגזר עץ ולבסוף לאפר.

מה הפירוש של המכשפות לזה? הפירוש הרבה יותר מורכב. העלמה יוצאת למסע שאמני של שינוי. היא שמה מאחור את כל שידעה, כל מה שהיה עבורה בית, כמו שמכשפה צריכה להחליף רעיונות ישנים בחדשים. לאחר מכן במסעה היא נפגשת בשלושה אנשים (להשוות עם שחר, צהריים וליל שהיו ממש משרתים של באבא יגה והיו במסעה של ווסיליסה) אחד שחור- אולי אחד מהעממים העתיקים? איש פיות כפי שתואר בסיפורים הישנים? אחד ירוק- האיש הירוק הוא אל מאוד פופלארי בימים האלו אבל בעבר הוא יכול היה להיות דיוניסוס או אל מכשפות אחר. והאיש האדום? פאן אולי? או דמות פאגנית אחרת כמו מלכת הפיות שתוארה לא פעם כאדומה. בשלושת השאלות האלו היא בטוחה. העלמה תרוד לא פוגעת בה. (בווסילסה היפה יש שלב שבו באבא יגה דורשת שווסיליסה תשאל אותה שאלות. ווסיליסה שואלת על שלושת האבירים שפגשה בדרכה, אבל לא שואלת על דבר שיש בבית. באבא יאגה מציינת שווסיליסה חכמה שלא שאלה על שום דבר בתוך הביקתה אחרת הייתה נאלצת לאכול את ווסיליסה- אולי מכאן מותה של הילדה בפראו תרוד) וכאשר היא רואה את המכשפה מחוץ לבית ו”דמותה בוערת כשטן” אולי היא ראתה את ההילה של המכשפה שיכולה להראות כמו אש? או שמא קיבלה חיזיון על העתיד שלה עצמה? נבואה שהמכשפה בחרה להגשים- אולי מתוך קינאה בעובדה שרק לה יש זכות להיות בעלת כוחות באותו אזור? סביר להניח שלא. גזר העץ הוא סמל פאגני רב עוצמה- דיאנה תמיד נסגדה בגזר עץ, ובחג יול (שהנצרות הפכה לחג המולד) יש גם גזע עץ מוקדש שבערתו מסמלת את תחילת החג. כאשר הילדה בוערת המכשפה אומרת שהעץ בוער יפה ומפיץ אור, היא הופכת את הילדה לאנרגיה טהורה, מטאמורפזה לירית מעבר למשמעות הפיסית. זה סמל להתקדמות רוחנית, זה עיצוב העולם בדמות שלנו, ולחיות מעבר לדברים שנראים לעין. הסמל האחרון של הילדה הוא אפר.

תמיד אפר היה זרעים של אש, והיה משמש לטיהור ולקידוש, לא לשווא נאמר שהפיניקס צמח מהאפר של עצמו. זה סמל לנצחיות בפאגניזם הקדום- אולי אם הסיפור היה ממשיך, הילדה הייתה חוזרת לחיים בדמות אחרת?

אנחנו לא נדע את זה עכשיו.

ואולי המסכות של המכשפות יגלו מי הן באמת ונוכל לחיות באושר ואושר?

אולי. האגדה הזו לא הגיעה לסופה עדיין.

ארדן

*התמונה היא מתוך ווסיליסה היפה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.